Kościelec i Tatry Wysokie

Tatry Wysokie to zdecydowanie najbardziej spektakularna część najwyższego pasma górskiego w Karpatach. Polska strona ma sporo do zaoferowania turystom, poszukującym wrażeń. Znajduje się tam kilka szlaków i szczytów, o których prawdziwy wędrowiec nie mógł nie usłyszeć. W naszym artykule przyjrzymy się pięciu najciekawszym miejscom w polskich Tatrach Wysokich.

Orla Perć

Prawdziwa wizytówka polskich Tatr. Najtrudniejszy szlak w całym paśmie, który oferuje niesamowite przeżycia. Zaczyna się na przełęczy Zawrat, zaś kończy na przełęczy Krzyżne, przebiegając przez tak niezwykłe miejsca jak Kozi Wierch, Buczynowa Strażnica czy masyw Granatów. Co ciekawe, jego niesamowita historia sięga aż 1906 r.!

Pełny opis miejsca

Rysy

Chyba nie ma w Polsce miłośnika gór, który nie chciałby wejść na najwyższy wierzchołek w naszym kraju. Droga na Rysy jest świetną atrakcją dla osób, lubiących wymagające szlaki. Widok z góry za to jest wprost niezrównany. W końcu rozpościera się stamtąd panorama na ponad 100 szczytów!

Pełny opis miejsca

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

Szlak w to miejsce uchodzi za drugi najtrudniejszy w całych Tatrach! Wędrując w to miejsce miniemy zwieńczenie słynnej Kazalnicy Mięguszowieckiej, która cieszy się taką sławą nie tylko wśród taterników. Z góry rozciąga się widok na największe jeziora po polskiej i słowackiej stronie Tatr – mowa o Morskim Oku i Wielkim Hińczowym Stawie. Wycieczkę na ten szczyt opisał Stanisław Witkiewicz w słynnym dziele „Na przełęczy”.

Pełny opis miejsca

Świnica

Najwyższy wierzchołek na terenie administracyjnym miasta Zakopane. Prowadzą tam dwa wymagające szlaki – ze Świnickiej Przełęczy oraz przełęczy Zawrat. Nazwa tego szczytu jest nieco zagadkowa. Według niektórych przypomina on bowiem głowę świni, a według innych została tak określona z uwagi na „świński” charakter wiodącej tam ścieżki.

Pełny opis miejsca

Kościelec

Góra z racji kształtu określana mianem „polskiego Matterhornu”. Może jest w tym trochę przesady, niemniej wyjście na Kościelec to także nie lada wyczyn. Po drodze nie uświadczymy sztucznych ułatwień – trzeba się zdać tylko na siłę oraz sprawność swoich rąk i nóg. Nazwa szczytu wbrew pozorom nie ma związku z „kośćmi”, lecz nawiązuje do faktu, iż przypomina wieżę kościelną.

Pełny opis miejsca