Raczki na buty

Amatorzy górskich wędrówek nie chcą rezygnować z tej aktywności również zimą, późną jesienią i wczesną wiosną. W górach zdecydowanie są to momenty, kiedy szczyty są jeszcze zaśnieżone lub oblodzone. Dlatego konieczne są raczki na buty. Spotykamy się często z dwoma terminami: raki oraz raczki na buty. Czym się różnią i jak wybrać, by dopasować ten sprzęt do swoich potrzeb?

Raczki na buty – na wędrówki po niższych górach

Raczki na buty przeznaczone są dla osób, które kochają piesze wędrówki po górach, ale nie robią tego w zbyt ekstremalnych warunkach. Jest to sprzęt, który ma zapewnić bezpieczeństwo wejścia oraz zejścia ze szlaku, gdy w części jest jeszcze oblodzony. Czasem zakłada się je tylko na najtrudniejsze momenty, np. oblodzone schody do schroniska, które znajduje się na szczycie góry. Takie raczki na buty są ogromnie wygodne, tak jak klasyczne raki możesz je nosić w plecaku i założyć dopiero wtedy, gdy będą potrzebne. Aby bezpiecznie przymocować raki do obuwia, potrzebujesz klasycznego obuwia trekkingowego z wysoką cholewką. Jeśli chodzisz po górach – z pewnością takie buty znajdują się w Twoim ekwipunku. Bez problemu założysz na nie raczki, by bezpiecznie wejść, a potem zejść ze śliskiej, oblodzonej części szlaku. To doskonały sposób na to, by nie rezygnować z górskich spacerów również wtedy, gdy pogoda nie jest jeszcze w pełni wiosenna lub letnia.

Raki na buty – rozwiązanie na zimowe trasy

Istnieją również raki na buty, wśród których możemy rozróżnić modele automatyczne, półautomatyczne i koszykowe. Te ostatnie nie wymagają obuwia dedykowanego rakom, możesz założyć je również na klasyczne buty trekkingowe. Z kolei raki, które dedykowane są konkretnym butom, zaciskają się na specjalnie stworzonych do tego rantach. Warto o tym wiedzieć jeszcze przed wyborem odpowiedniego sprzętu dla siebie. Dzięki temu łatwiej dobierzesz go do swoich potrzeb i warunków, w jakich spacerujesz po górach. 

Raki, czy raczki na buty – co wybrać?

Jeśli stoisz przed pytaniem, czy bardziej przydatne dla Ciebie będą raki, czy raczki na buty, warto zastanowić się, jak często i w jakich okolicznościach ich używasz. Pamiętaj, że raki są obowiązkowym elementem wyposażenia zimowego, jeśli wybierasz się w góry. Koniecznie dostosowuj rodzaj i jakość tego sprzętu do warunków, w jakich przyjdzie Ci się wspinać. Raczki są rozwiązaniem na nieco łagodniejsze trasy, gdzie nie ma ryzyka większego niebezpieczeństwa. Z kolei raki przydadzą się również na trudniejszych szlakach. Zimą są absolutną koniecznością!