Kuźnice

Kuźnice

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Agnieszka Bafia


Kuźnice są jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach, położonym w Dolinie Bystrej na wysokości 1025 m.

Kuźnice to duże centrum turystyczne, kojarzące się przede wszystkim z koleją linową na Kasprowy Wierch, która rozpoczyna tu swój bieg. Zanim jednak wybudowano tu w 1936 roku dolną stację rzeczonej kolejki, Kuźnice – dawniej nazywane „Hamrami” – były dużym ośrodkiem hutniczym, jednym z największych w XIX-wiecznej Galicji. Huta należała do węgierskiej rodziny Homolaczów, a jej okres świetności przypadał na pierwszą połowę tamtego stulecia. Po upadku zakładów w Kuźnicach nadal wiele się działo. Była tu szkoła, centrum uzdrowiskowe, istniały instytucje kulturalne. Niedawno, dzięki staraniom TPN-u, podjęto się rekonstrukcji historycznych zabudowań, które dziś można zwiedzać, w dodatku całkowicie bezpłatnie. Niewątpliwie jednak turystów przyciąga przede wszystkim kolejka. Najwyżej zainstalowana tego typu konstrukcja w Polsce przeszła generalny remont w 2007 roku. Zamontowane zostały wtedy nowe wagoniki.

Bilety na kolejkę można zakupić nie tylko w kasach, ale również on-line i w biletomatach. Takie rozwiązanie ma za zadanie przynajmniej częściowo rozwiązać problem wielogodzinnych kolejek do kasy, które w sezonie pojawiają się w Kuźnicach tak często, że stały się już chyba nieodłącznym elementem krajobrazu tego miejsca. Ceny biletów są zróżnicowane. W wysokim sezonie (15-18.06. i 1.07-1.10) za bilet wjazdowy lub zjazdowy kupiony w kasie zapłacimy 55 zł, natomiast w przedsprzedaży wjazd kosztuje 79 zł. Jeśli chcemy kupić bilet na oba kierunki, to w kasie zapłacimy 69 zł, natomiast w przedsprzedaży 99zł. Natomiast w niskim sezonie (8.05-14.06. i 19-30.06) bilet wjazdowy i zjazdowy to koszt 48 zł. Bilety tylko na zjazd nie są dostępne w sprzedaży on-line i biletomatach. Dzieciom, młodzieży szkolnej, studentom, osobom powyżej 65. roku życia i opiekunom grup szkolnych przysługują bilety ulgowe. W zależności od miejsca zakupu, kierunku jazdy i sezonu, wysokość zniżki waha się od 5 do 10 zł. Warto szukać na stronach Polskich Kolei Linowych informacji o aktualnych promocjach. Podróż na szczyt podzielona jest na dwa etapy (przesiadka w rejonie Myślenickich Turni) i trwa 12 minut.

Kuźnice to także duży węzeł szlaków. Można stąd udać się stąd nie tylko na Kasprowy Wierch (przez Myślenickie Turnie lub Halę Gąsienicową), ale także na Giewont, Nosal czy też w rejon Ścieżki nad Reglami. Dojazd do Kuźnic zapewniają busy spod dworca w Zakopanem – zazwyczaj w cenie 3 zł. Nie ma możliwości dojazdu do Kuźnic samochodem. Należy go zostawić w rejonie Ronda im. Jana Pawła II.

Szlaki z Kuźnic

Szlak niebieski na Rondo Kuźnickie (20 min)

Szlak zielony na Nosalową Przełęcz (25 min)

Szlak niebieski na Skupniów Upłaz (55 min)

Szlak żółty na Polanę Jaworzynkę (10 min)

Szlak zielony na Myślenickie Turnie ( (1 h 15 min)

Szlak niebieski do Hotelu Górskiego na Polanie Kalatówki (40 min)

Szlak niebieski i żółty do Klasztoru na Polanie Kalatówki (55 min)

Szlak niebieski na Polanę Kalatówki (30 min)