Kuźnice

Kuźnice

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: Agnieszka Bafia


Kuźnice są jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach, Znajduje się w Dolinie Bystrej na wysokości 1025 m n.p.m.

UWAGA! TYMCZASOWY BRAK MOŻLIWOŚCI DOJAZDU BUSEM DO KUŹNIC (OSTATNI PRZYSTANEK KILOMETR DALEJ)

Kuźnice to duże centrum turystyczne, kojarzące się przede wszystkim z koleją linową na Kasprowy Wierch. Zanim jednak wybudowano tu w 1936 roku dolną stację wspomnianej kolejki, Kuźnice (dawniej nazywane „Hamrami”) były dużym ośrodkiem hutniczym – jednym z największych na terenie zaboru austriackiego. Huta należała do węgierskiej rodziny Homolaczów, a jej okres świetności przypadał na pierwszą połowę XIX w. Po upadku zakładów w Kuźnicach nadal wiele się działo. Była tu szkoła, centrum uzdrowiskowe, a także instytucje kulturalne. Niedawno, dzięki staraniom TPN-u, podjęto się rekonstrukcji historycznych zabudowań, które dziś można zwiedzać (w dodatku całkowicie bezpłatnie). Niewątpliwie jednak turystów przyciąga przede wszystkim kolejka. Najwyżej zainstalowana tego typu konstrukcja w Polsce przeszła generalny remont w 2007 roku. Zamontowane zostały wtedy nowe wagoniki. 

Bilety na kolejkę można zakupić nie tylko w kasach, ale również on-line i w biletomatach. Takie rozwiązanie ma za zadanie przynajmniej częściowo rozwiązać problem wielogodzinnych kolejek do kasy, które w sezonie pojawiają się w Kuźnicach tak często, że stały się już niemal nieodłącznym elementem tego miejsca. Ceny biletów są zróżnicowane. W wysokim sezonie (17.12-16.04, okres majówki oraz 08.06-30.09) za bilet w jedną stronę zapłacimy 109 zł (bilet normlany) lub 89 zł (bilet ulgowy). Jeśli chcemy wykupić przejazd w obie strony, cena wyniesie odpowiednio 129 zł (bilet normlany) lub 109 zł (bilet ulgowy). Natomiast w pozostałym okresie koszt przejazdu w jedną stronę to 79 zł (bilet normlany) lub 69 zł (bilet ulgowy), zaś w obie wynosi 99 zł (bilet normlany) bądź 79 zł (bilet ulgowy). Ulgi udzielany są dzieciom (do 4. roku życia mają darmowy przejazd), młodzieży szkolnej, studentom, osobom powyżej 65. roku życia oraz niepełnosprawnym i ich opiekunom. Warto szukać na stronach Polskich Kolei Linowych informacji o aktualnych promocjach. Podróż na szczyt podzielona jest na dwa etapy (przesiadka w rejonie Myślenickich Turni) i trwa 12 minut.

Kuźnice to także duży węzeł szlaków. Można stąd udać się nie tylko na Kasprowy Wierch, Halę Gąsienicową (skąd już dostaniemy się w stronę Świnicy lub Orlej Perci), ale także na Giewont, Nosal czy też w rejon Ścieżki nad Reglami. Dojazd do Kuźnic (jeśli nie ma remontów) zapewniają busy spod dworca w Zakopanem – zazwyczaj w cenie 5 zł. Nie ma możliwości dojazdu do Kuźnic samochodem. Należy go zostawić w rejonie Ronda im. Jana Pawła II.

Szlaki z Kuźnic

Szlak niebieski na Rondo Kuźnickie (20 min)

Szlak zielony na Nosalową Przełęcz (25 min)

Szlak niebieski na Skupniów Upłaz (55 min)

Szlak żółty na Polanę Jaworzynkę (10 min)

Szlak zielony na Myślenickie Turnie ( (1 h 15 min)

Szlak niebieski do Hotelu Górskiego na Polanie Kalatówki (40 min)

Szlak niebieski i żółty do Klasztoru na Polanie Kalatówki (55 min)

Szlak niebieski na Polanę Kalatówki (30 min)