Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Napisane przez: Sandra Zalewska

Foto: PKL


Kasprowy Wierch to popularna góra Tatr Zachodnich, wznosząca się na wysokość 1987 m.

Kasprowy Wierch to jeden z symboli Tatr i Podtatrza. Jest najczęściej odwiedzanym szczytem całego pasma – oczywiście głównie za sprawą kolei linowej, której wagoniki wywożą turystów niemal na sam szczyt. Kasprowy Wierch leży na głównej grani Tatr, w miejscu, w którym odchodzą także dwie inne: północna, w stronę Suchej Czuby i północno-wschodnia, w stronę Uhorcia Kasprowego. Góra dominuje nad trzema dolinami: Gąsienicową, Cichą, a także nad Doliną Bystrej.

Nazwa „Kasprowy Wierch” pochodzi od imienia „Kasper”, które to rzekomo nosił jeden z właścicieli Hali Kasprowej, istniejącej niegdyś u stóp góry. Szczyt jest dosyć łatwo dostępny – także dla pieszych. Odwiedzany był od dawna, jednakże przełomowym momentem okazały się lata 30. XX wieku. Najpierw, na przełomie 1935 i 1936 roku, wybudowano tu kolej linową z Kuźnic, a zaraz po niej – Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Od tego czasu Kasprowy Wierch jest odwiedzany – bez przesady można by rzec – tłumnie. Klimat tego miejsca zasadniczo różni się od klimatu ciszy i spokoju panującego na innych tatrzańskich szczytach.

Górna stacja kolejki zlokalizowana jest nieco poniżej wierzchołka. Wewnątrz znajduje się małe centrum gastronomiczno-usługowe, w tym restauracja z panoramicznymi oknami. Po schodkach wyjść można na szczyt Kasprowego, w okolicę budynku obserwatorium. Jednostka stale realizuje przydzielone zadania, które nie ograniczają się li tylko do pomiaru warunków atmosferycznych, ale także obejmują np. badanie klimatu, akcje edukacyjne czy też współpracę z TOPR-em.

Widok z Kasprowego Wierchu zapiera dech w piersiach. Szczególnie cudnie prezentuje się stąd potężna Świnica. Spod stacji kolejki kamiennym chodnikiem dostajemy się na Suchą Przełęcz, gdzie rozchodzą się szlaki. Żółte znaki prowadzą do „Murowańca”, a po słowackiej stronie – do Doliny Cichej (przejście otwarte od 16 czerwca do 30 października). Czerwony szlak w kierunku zachodnim wiedzie ku Kopie Kondrackiej, na wschód zaś ku Świnicy. Przy budynku obserwatorium rozpoczynają się również zielone znaki, prowadzące przez Myślenickie Turnie do Kuźnic. Ze względu na możliwość pokonania sporego odcinka kolejką, Kasprowy Wierch wydaje się dobrym punktem startowym dla tych, którzy chcą zaliczyć solidniejszy odcinek graniowy (np. Orlą Perć), nie tracąc czasu na podejście.

Kasprowy to także mekka dla narciarzy. Gdy tylko śnieg pokryje dna dolin: Gąsienicowej i Goryczkowej, uruchamiane są dwa wyciągi krzesełkowe po obydwu stronach góry. Należy pamiętać jednak, że poprowadzone tędy trasy są bardzo strome i trudne technicznie, a otoczenie ma charakter wybitnie wysokogórski, przez co szusowanie znacznie różni się od tego, z czym mamy do czynienia w dużych kompleksach narciarskich. Zarówno w Dolinie Gąsienicowej, jak i w Goryczkowej, wytyczono nartostrady, którymi – przy wystarczającej ilości śniegu – zjechać można do samych Kuźnic.

Szlaki z Kasprowego Wierchu

Szlak żółty do Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej (1 h 10 min)

Szlak zielony na Myślenickie Turnie (1 h 15 min)

Szlak czerwony na Pośredni Wierch Goryczkowy (20 min)

Szlak czerwony na Suchą Przełęcz (10 min)

Szlak żółty na Liptowski Koszar (1 h 50 min)

 

W pobliżu:

Obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu