szlaki w Tatrach z łańcuchami

W Tatrach część szlaków ubezpieczona jest łańcuchami. Na niektórych odcinkach łańcuchy są niezbędne do przejścia danego fragmentu szlaku, poprawiając bezpieczeństwo turystów. Gdzie należy spodziewać się łańcuchów i które szlaki są najtrudniejsze?

TRUDNE SZLAKI Z ŁAŃCUCHAMI

Rysy

Rysy są najwyższym szczytem w Polsce, a podejście od strony Morskiego Oka jest wymagające i wymaga doświadczenia. Szlak ten zdecydowanie odradzany jest osobom z nawet niewielkim lękiem wysokości. Ścieżka ubezpieczona jest licznymi łańcuchami o łącznej długości 360 m, a w skale wykuto 70 stopni.

Pełny opis wycieczki

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem łańcuchami ubezpieczony jest stosunkowo od niedawna, na niewielkim odcinku szlaku poniżej Kazalnicy Mięguszowieckiej. Część szlaku prowadzi wąską ścieżką przez przepaściste i urwiste tereny. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem to drugi najwyższy punkt dostępny znakowanym szlakiem po stronie polskiej.

Pełny opis wycieczki

Orla Perć

Orla Perć uznaje się za najtrudniejszy szlak w Tatrach Polskich. Biegnie on granią, oddzielając Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów. Sztucznych ułatwień jest bardzo dużo. Przejście Orlej Perci zdecydowanie odradzane jest osobom niedoświadczonym, posiadającym lęk wysokości. 

Pełny opis wycieczki

Kozia Przełęcz

Przez Kozią Przełęcz biegnie szlak Orlej Perci. Podejście od strony Doliny Pięciu Stawów jest wymagające. Ekspozycja jest spora, szlak trawersuje urwisko, a ścianki pokonuje się z pomocą łańcuchów i klamer. Kozia Przełęcz jest jedną z najwęższych tatrzańskich przełęczy.

Pełny opis wycieczki

Zawrat

Szlak wyposażony w sztuczne ułatwienia prowadzi od strony Hali Gąsienicowej przez skalne płyty i wąsie półki. Ekspozycja jest spora. Zawrat jest jednak wspaniałą przełęczą, dostępną dla osób z mniejszym doświadczeniem od strony Doliny Pięciu Stawów.

Pełny opis wycieczki

Żleb Kulczyńskiego

Żleb Kulczyńskiego znajduje się w urwiskach Czarnych Ścian i prowadzi na Orlą Perć. Żleb u wylotu kończy się bardzo stromym progiem, często oblodzonym. Na szlaku istanieje duże ryzyko związane ze spadaniem kamieni. 

Pełny opis miejsca

Skrajny Granat

Przez Skrajny Granat biegnie szlak Olej Perci. Początek trasy jest łagodny i biegnie po wygodnych stopniach, ale im wyżej, tym robi się trudniej. Przejście wąską i eksponowaną dróżką na szczyt ułatwiają klamry i łańcuchy. 

Pełny opis wycieczki

Świnica

Oba szlaki prowadzące na Świnicę obite są łańcuchami. Jeden z nich - ze względu na obryw Niebieskiej Turni - wyłączony jest z ruchu tyrystycznego. Szlak od strony Kasprowego Wierchu wymaga obycia z górami, łańcuchami i ekspozycją. Świnica, choć kusi wielu od strony Kasprowego Wierchu - jest górą niebezpieczną.

Pełny opis wycieczki

ŁATWE SZLAKI Z ŁAŃCUCHAMI

Szpiglasowy Wierch

Wycieczka na Szioglasowy Wierch jest dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z łańcuchami i oswojenie się z nimi. Droga jest umiarkowana technicznie i piękna widokowo - ze szczytu rozciągają się wspaniałe panoramy zarówno na Dolinę Pięciu Stawów, jak i Rybiego Potoku.

Pełny opis wycieczki

Małołączniak przez Kobylarzowy Żleb

Małołączniak to szczyt wchodzący w skład Czerwonych Wierchów, leży w Tatrach Zachodnich. Przy dobrych warunkach szlak przez Kobylarzowy Żleb jest odpowiedni nawet dla początkujących turystów.

Pełny opis miejsca

Giewont

Giewont jest ważnym szczytem dla wielu turystów. Szlak w kopule szczytowej ubezpieczony jest w łańcuchy, miejscami wycięte są stopnie z bloków skalnych. Po remoncie z września 2019 roku kamienie nie są już tak wyślizgane, wymienione zostały również prawie wszystkie łańcuchy.

pełny opis wycieczki

Smocza Jama

Smocza Jama znajduje się w Dolinie Kościeliskiej , ma 37 metrów. Szlak wiodący przez korytarz jaskini ubezpieczony jest łańcuchami i drabiną. Przejście przy suchej skale nie jest wymagające. 

Pełny opis miejsca

Jaskinia Mylna

Długość korytarzy udostępnionych turystom wynosi ok. 300 metrów. Korytarze są wąskie i mokre, należy zabrać ze sobą czołówkę. Trzeba być przygotowanym na czołganie się.

Pełny opis miejsca

Jaskinia Raptawicka

Podejście do jaskini prowadzi stromą skałą i jest ubezpieczone łańcuchami, jednak Jaskinia Raptawicka nie jest uznawana za trudną. Zdecydowanie warto się tam wybrać.

pełny opis miejsca