TRUDNE SZLAKI Z ŁAŃCUCHAMI
Rysy
Rysy są najwyższym szczytem w Polsce, a podejście od strony Morskiego Oka jest wymagające i wymaga doświadczenia. Szlak ten zdecydowanie odradzany jest osobom z nawet niewielkim lękiem wysokości. Ścieżka ubezpieczona jest licznymi łańcuchami o łącznej długości 360 m, a w skale wykuto 70 stopni.
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem
Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem łańcuchami ubezpieczony jest stosunkowo od niedawna, na niewielkim odcinku szlaku poniżej Kazalnicy Mięguszowieckiej. Część szlaku prowadzi wąską ścieżką przez przepaściste i urwiste tereny. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem to drugi najwyższy punkt dostępny znakowanym szlakiem po stronie polskiej.
Orla Perć
Orla Perć uznaje się za najtrudniejszy szlak w Tatrach Polskich. Biegnie on granią, oddzielając Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów. Sztucznych ułatwień jest bardzo dużo. Przejście Orlej Perci zdecydowanie odradzane jest osobom niedoświadczonym, posiadającym lęk wysokości.
Kozia Przełęcz
Przez Kozią Przełęcz biegnie szlak Orlej Perci. Podejście od strony Doliny Pięciu Stawów jest wymagające. Ekspozycja jest spora, szlak trawersuje urwisko, a ścianki pokonuje się z pomocą łańcuchów i klamer. Kozia Przełęcz jest jedną z najwęższych tatrzańskich przełęczy.
Zawrat
Szlak wyposażony w sztuczne ułatwienia prowadzi od strony Hali Gąsienicowej przez skalne płyty i wąsie półki. Ekspozycja jest spora. Zawrat jest jednak wspaniałą przełęczą, dostępną dla osób z mniejszym doświadczeniem od strony Doliny Pięciu Stawów.
Żleb Kulczyńskiego
Żleb Kulczyńskiego znajduje się w urwiskach Czarnych Ścian i prowadzi na Orlą Perć. Żleb u wylotu kończy się bardzo stromym progiem, często oblodzonym. Na szlaku istanieje duże ryzyko związane ze spadaniem kamieni.
Skrajny Granat
Przez Skrajny Granat biegnie szlak Olej Perci. Początek trasy jest łagodny i biegnie po wygodnych stopniach, ale im wyżej, tym robi się trudniej. Przejście wąską i eksponowaną dróżką na szczyt ułatwiają klamry i łańcuchy.
Świnica
Oba szlaki prowadzące na Świnicę obite są łańcuchami. Jeden z nich - ze względu na obryw Niebieskiej Turni - wyłączony jest z ruchu tyrystycznego. Szlak od strony Kasprowego Wierchu wymaga obycia z górami, łańcuchami i ekspozycją. Świnica, choć kusi wielu od strony Kasprowego Wierchu - jest górą niebezpieczną.
ŁATWE SZLAKI Z ŁAŃCUCHAMI
Szpiglasowy Wierch
Wycieczka na Szioglasowy Wierch jest dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z łańcuchami i oswojenie się z nimi. Droga jest umiarkowana technicznie i piękna widokowo - ze szczytu rozciągają się wspaniałe panoramy zarówno na Dolinę Pięciu Stawów, jak i Rybiego Potoku.
Małołączniak przez Kobylarzowy Żleb
Małołączniak to szczyt wchodzący w skład Czerwonych Wierchów, leży w Tatrach Zachodnich. Przy dobrych warunkach szlak przez Kobylarzowy Żleb jest odpowiedni nawet dla początkujących turystów.
Giewont
Giewont jest ważnym szczytem dla wielu turystów. Szlak w kopule szczytowej ubezpieczony jest w łańcuchy, miejscami wycięte są stopnie z bloków skalnych. Po remoncie z września 2019 roku kamienie nie są już tak wyślizgane, wymienione zostały również prawie wszystkie łańcuchy.
Smocza Jama
Smocza Jama znajduje się w Dolinie Kościeliskiej , ma 37 metrów. Szlak wiodący przez korytarz jaskini ubezpieczony jest łańcuchami i drabiną. Przejście przy suchej skale nie jest wymagające.
Jaskinia Mylna
Długość korytarzy udostępnionych turystom wynosi ok. 300 metrów. Korytarze są wąskie i mokre, należy zabrać ze sobą czołówkę. Trzeba być przygotowanym na czołganie się.
Jaskinia Raptawicka
Podejście do jaskini prowadzi stromą skałą i jest ubezpieczone łańcuchami, jednak Jaskinia Raptawicka nie jest uznawana za trudną. Zdecydowanie warto się tam wybrać.