łatwe szlaki zimowe w Tatrach

Przygotowaliśmy praktyczne zestawienie łatwych szlaków zimą w Tatrach. Jest to zestawienie subiektywne, zwłaszcza w warunkach zimowych poziom trudności szlaków jest stricte powiązany z aktualnie panującymi warunkami (pogodą, sytuacją śnieżną). Pamiętajcie, że wybierając się w góry zimą, trzeba sprawdzić nie tylko prognozę pogody, ale również komunikat lawinowy. Zimowe wędrówki wymagają również zabrania zimowego sprzętu.

Niektóre szlaki w Tatrach Polskich są wyłączone z ruchu turystycznego zimą ze względu na ochronę przyrody (od 1 grudnia do 15 maja. Są to Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko. W Tatrach Słowackich zamknięta jest większość szlaków powyżej schronisk. Mapa szlaków całorocznych w słowackich Tatrach Wysokich dostępna jest tutaj.

Czas przejścia szlaków - zarówno na drogowskazach, jak i na tej liście - podany jest w warunkach letnich. Zimowe przejście może zabrać nawet 50% czasu więcej.

 

Wycieczka na Nosal

Nosal cieszy się dużą popularnością wśród turystyów ze względu na bliskość wierzchołka z Zakopanego i piękne panoramy zarówno na Tatry Wysokie, jak i Zachodnie. Na szczyt można wejść zarówno od strony Kuźnic, jak i Zakopanego. 

Opis wycieczki

Wycieczka na Grzesia

Grześ to szczyt w Tatrach Zachodnich wznoszący się na wysokość 1653 m n.p.m. Na Grzesia prowadzi żółty szlak ze Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Roztacza się z niego widok na Tatry Zachodnie. Wycieczkę można wydłużyć, kierując się dalej na Rakoń.

Opis wycieczki

Wycieczka na Halę Gąsienicową

Z Kuźnic bezpieczniejszy pod względem lawin jest szlak prowadzący przez Boczań. Zimowa Hala Gąsienicowa zachwyca wspaniałymi panoramami. Rejon ten słynie z piękna wysokogórskich szlaków, jest nazywany kolebką taternictwa polskiego. Z Hali Gąsienicowej można m.in. Kościelce, majestatyczną Świnicę i grań Orlej Perci. 

Opis wycieczki

Wycieczka nad Popradzki Staw

To propozycja wycieczki na słowacką stronę Tatr. Przy Schronisku nad Popradzkim Stawem krzyżują się szlaki ze Szczyrbskiego Jeziora, Magistrala Tatrzańska i szlak na Rysy. Trasa ta cieszy się popularnością wśród turystów.

OPIS WYCIECZKI

Wycieczka z Toporowej Cyrhli do Starej Roztoki

Szlak do Starej Roztoki z Toporowej Cyrhli nie powinien sprawić trudności nawet mniej doświadczonym turystom. Roztoka to miejsce szczególne - podbiła już wiele tatrzańskich serc. Dawniej chadzali tędy m. in. dr Chałubiński, Witkiewicz czy Żeromski.

OPIS WYCIECZKI

Wycieczka na Halę na Stołach

Z Hali na Stołach roztacza się niepozorny, acz piękny widok na otoczenie Doliny Kościeliskiej. Polana jest łatwodostępna, a trzy unikatowe szałasy pasterskie znajdujące się na niej, uchodzą za najlepiej zachowane w całych Tatrach.

OPIS WYCIECZKI