Chochołów
Nazwa tej miejscowości na pewno przeciętnemu turyście w pierwszej chwili skojarzy się z Doliną Chochołowską. Trzeba jednak wiedzieć, że sama miejscowość również ma w sobie mnóstwo uroku. To za sprawą zabytkowej, drewnianej zabudowy, która czyni wieś żywym skansenem. Do tego warto dopisać przeciekawe muzea poświęcone tematyce torfowisk oraz powstania chochołowskiego z 1846 r.
Ząb
Najwyżej położona wieś w Polsce. Jak przystało na tak wysoko ulokowaną miejscowość, tamtejszy widok na Tatry jest wprost olśniewający! Niedaleko stąd mamy Gubałówkę, do której tak chętnie zaglądają liczni turyści. Każdy miłośnik skoków narciarskich skojarzy ją z pochodzącym stamtąd Kamilem Stochem, wielokrotnym medalistom olimpijskim.
Kościelisko
Miejscowość znana za sprawą słynnej Doliny Chochołowskiej. Spacerując przysiółkami tej wsi możemy uraczyć się pięknymi widokami na Tatry. Co ciekawe, z tego miejsca pochodzi aż 38 uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich, co jest rekordem w skali naszego kraju!
Brzegi
Miejscowość, w której administracyjnych granicach znajduje się polski wierzchołek Rysów! Wieś stanowi świetną bazę wypadową w Tatry Wysokie. Poza pięknymi widokami w tym miejscu uświadczymy dość starą i ciekawą drewnianą zabudowę. Folklor góralski żyje tu nieustannie!
Groń
Wieś, leżąca nieco na uboczu. A może właśnie w tym jest jej urok? Znajduje się po drugiej stronie grzbietu w stosunku do bardziej znanej Białki Tatrzańskiej. Jeśli ktoś lubi kulturę góralską, na pewno tu mu się spodoba. Znajdziemy tu klimatyczną zabudowę, w tym zabytkowy kościół św. Jacka.